bird
sun

RYBKI

 • PP4 Opole Rybki 2017 1.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 2.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 3.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 4.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 5.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 6.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 7.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 8.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 9.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 10.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 11.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 12.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 13.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 14.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 15.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 16.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 17.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 18.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 19.jpg
 • PP4 Opole Rybki 2017 20.jpg

Rybki

 

 

Jestem zuch, jestem zuch !

Tu mam głowę, a tu brzuch.

          Klaszczę w ręce: ram, tam, tam !

       I „Dzień dobry” mówię Wam !

Tu mam nosek, a tu brzuch.

          Klaszczę w ręce: ram, tam, tam !

     I „Dzień dobry” mówię Wam !

      

                      

Witamy na stronie „Rybek” w nowym roku szkolnym 2016/2017. Nasz skład troszeczkę się zmienił. Mamy nowe koleżanki i nowych kolegów. Wszyscy świetnie się rozumiemy i wspaniale się bawimy. W tym roku czeka nas mnóstwo ciekawych wyjazdów poza przedszkole. Jeżeli będziecie systematycznie zaglądać na naszą stronę, wszystkiego się dowiecie.    

Zapraszamy

 

W środę, przedszkolaki z grup: „Rybki” i „Motylki”, obejrzały piękny spektakl pod tytułem: „Kolorowi Ludzie”. Prosty spektakl porusza wiele ważnych tematów. W przystępny dla małego widza sposób, stawia pytania o stworzenie świata, a przede wszystkim człowieka. Każdy z nas jest inny. Inaczej mówi i wygląda. Gdzie indziej mieszka. Aktorzy wspólnie z widzami pokazali jak czerpać radość z odkrywania wspaniałych różnic świata.

We wtorek przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panią dzielnicową. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do przedszkola, na wycieczkach.
Pani policjantka omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku.
Poinformowała też o warunkach, które muszą spełnić rowerzyści, by móc korzystać z dróg publicznych i ścieżek rowerowych. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać. Zwróciła również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówiła sposoby unikania ich. Na zakończenie spotkania pani policjantka przypomniała numery alarmowe służb ratunkowych oraz rozdała upominki.

26 maja odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas którego dzieci tańcem, piosenką, wierszem oraz laurką mogły podziękować swoim rodzicom za miłość, jaką je obdarowują każdego dnia oraz trud wkładany w ich wychowanie.
Dziękujemy za mile spędzony czas we wspólnej zabawie.

17-go maja „Rybki” udały się na wycieczkę do piekarni Państwa Wodnickich. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi.
W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, koszyczki do formowania pieczywa i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci miały możliwość wypróbowania swoich sił w roli piekarzy robiąc własne bułeczki. Dziękujemy właścicielom za zaproszenie do piekarni, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki oraz za pyszny poczęstunek.

15 maja 2017 r. gwiazdą majowej edycji „Małej Akademii Piosenki” była Renata Przemyk, wokalistka i autorka tekstów. Podczas spotkania piosenkarka zaśpiewała dla dzieci mniejszych i większych, a towarzyszył jej gospodarz muzyczny spotkań Igor Przebindowski. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy posłuchać pięknych piosenek i zrobić sobie wspólne zdjęcie z Panią Renatą.

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej w Opolu. W ramach edukacji ekologicznej dotyczącej postępowania z odpadami komunalnymi oraz zasad ich segregacji obowiązujących na terenie miasta Opola, dzieci miały okazję w ciekawy sposób je utrwalić. Okazało się, że doskonale sobie radzą i zasługują na miano „Przedszkolnych Ekoludków”. Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

Kolejny raz mogliśmy aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu i zdobywać punkty w konkursach przygotowanych specjalnie dla nas. Oczywiście wspólnie, wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola. Tym razem spotkanie dotyczyło prądu. Najpierw dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a następnie mogliśmy się wykazać swoimi umiejętnościami i wiedzą. Było to bardzo interesujące spotkanie.

Były to ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia . Tym razem dowiedzieliśmy się, czy powietrze istnieje, czy jest potrzebne do oddychania i do czego możemy je wykorzystać. Sprawdziliśmy również, czy dotykiem można zobaczyć świat, czy wszyscy słyszymy to samo, jak pachnie świat i kiedy wzrok nas zwodzi.

Za nami bardzo interesujące spotkanie z Panią doktor Ewą Bobińską (mamą Piotrusia), która jest lekarzem pediatrą w pobliskiej Poradni dla dzieci.
Pani doktor przygotowała dla nas, dla „Rybek” i „Biedronek”, wiele atrakcji i cennych informacji, które pomogą dzieciom zapamiętać, jak należy dbać o własne zdrowie. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i otrzymaliśmy niespodzianki od naszego gościa. Bardzo dziękujemy mamie Piotrusia za to, że zechciała się z nami spotkać.

W piątek, przedszkolaki z grupy „Rybki” i „Biedronki” miały bardzo interesujące spotkanie z ratownikami medycznymi z WCM w Opolu – rodzicami Tymka z grupy „Biedronki”. Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się ratownik medyczny oraz mogły samodzielnie wykonać masaż serca.
Po zajęciach wszystkie przedszkolaki otrzymały od naszych gości „Medal Małego Ratownika” w nagrodę za aktywny udział w spotkaniu.
Bardzo dziękujemy rodzicom Tymka za wspaniałe spotkanie.

W czwartek odwiedziła dzieci w naszym przedszkolu pani dzielnicowa z II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Było to kolejne spotkanie, podczas którego dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe oraz sposób postępowania w trudnych sytuacjach. Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

20.03.2017 r. – „Mała Akademia Piosenki” z Marią Sadowską
Przedszkolaki uczestniczyły w kolejnym spotkaniu „Małej Akademii Piosenki”, której gościem była Maria Sadowska - piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną, a także scenarzystka i reżyser filmowy. Artystka wraz z gospodarzem muzycznym Igorem Przebindowskim zaprosili dzieci na niezwykłe warsztaty muzyczne, podczas których wspólnie śpiewali, ale przede wszystkim dobrze się bawili.

Przedszkolaki z grupy „Rybki” i „Motylki” dnia 03 marca udały się do Teatru Laki i Aktora w Opolu na spektakl „Brzydkie kaczątko”.

„Brzydkie kaczątko” to jedna z najpiękniejszych baśni wszystkich czasów. Hans Christian Andersen zawarł w niej opowieść o dojrzewaniu do samodzielności. O wielkiej przemianie brzydoty w piękno, do której niezbędna jest wiara, że w każdym istnieniu piękno drzemie. Wędrówka w dorosłe życie wymaga niezłomnej woli, dzielności ducha, ale i cierpienia.



W dniu 10 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy.
Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły
się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, kowboje, batmanów, piratów, oraz wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było trudno. Przedszkolaki piękne stroje miały i do świata bajek zapraszały.

2 lutego odwiedziliśmy Dom Dziennego Pobytu „Malinka” w Opolu. Przygotowaliśmy dla pensjonariuszy występ z okazji „Dnia Babci i Dziadka”, podczas którego wszyscy świetnie się bawiliśmy. Wręczyliśmy przygotowane samodzielnie laurki, czym sprawiliśmy ogromną radość przybyłym gościom.

Za nami pierwsza w tym roku „Mała Akademia Piosenki”. Tym razem specjalnym gościem była Natalia Grosiak – polska wokalistka, autorka tekstów  i piosenek. Członkini zespołów Mikromusic, Herbatta oraz DOM. Jak zwykle było bardzo miło i przyjemnie.

W tym wspaniałym dniu, przedszkolaki przygotowały wiele niespodzianek dla swoich ukochanych babć i dziadków – zaśpiewały piosenki, recytowały wierszyki. Zaprosiły również swoje babcie i dziadków do wspólnej zabawy.   Na koniec wręczyły przygotowane samodzielnie laurki.

W tym dniu przedszkolaki z naszej grupy przyniosły maskotki i książeczki     o przygodach uwielbianego przez dzieci i dorosłych na całym świecie – Kubusia Puchatka. Dowiedziały się także, skąd się wziął nasz bohater, który poprzez swoje przygody, czasem porażki, pokazuje dzieciom, jak należy właściwie zachowywać się, jak traktować przyjaciół i bliskie osoby.

W poniedziałek (19 grudnia) kolejny raz uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych w Muzeum Polskiej Piosenki. Tym razem, gwiazdą „Małej Akademii Piosenki”, ostatniej w tym roku, była Iwona Zasuwa. Wokalistka,   od kilkunastu lat współpracująca z Kayah, zaśpiewała dla nas najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne. Było uroczyście i nastrojowo.

Pani Natalia przyniosła na spotkanie dużo ciekawych i kolorowych książeczek związanych z tematyką świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie z przedszkolakami z grupy „Biedronki” - w miłej, świątecznej atmosferze, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści związanych z Wigilią i Bożym Narodzeniem.

6 grudnia - utęskniony gość nareszcie przybył do nas.
Św. Mikołaj podarował nam wspaniałe prezenty, którymi teraz bawimy się w naszej sali. Wszyscy grzecznie mu podziękowaliśmy oraz pięknie zaśpiewaliśmy piosenkę.

Dnia 21 listopada przyjechał do nas „Teatrzyk Wróbelek Elemelek”, w pełnym humoru przedstawieniu przedszkolaki utrwaliły zasady bezpieczeństwa na drodze.

W poniedziałek, przedszkolaki z grupy „Rybki „ i „Biedronki” odwiedziła Pani Lisowska – mama Tymka, która pracuje w Wojewódzkim Centrum Medycznym. Dzieci dowiedziały się, które produkty powinny spożywać i jak prawidłowo dbać o higienę. Mamy nadzieję, że takie interesujące spotkania będą odbywały się częściej. Bardzo dziękujemy mamie Tymka.

Dnia 08 listopada grupy „Rybki” oraz „Biedronki” udały się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora na spektakl pod tytułem: „Idziemy po skarb”.
Zabawne przygody Misia i Tygryska, którzy zapragnęli się wzbogacić przez odnalezienie ogromnego skarbu („dużo złota i pieniędzy”), realizatorzy opowiadają w konwencji teatru lalkowego – rozśpiewanego i kolorowego.
To była naprawdę wyjątkowa okazja, by w Teatrze zobaczyć przedstawienie łączące najświetniejsze tradycje lalkowego teatru parawanowego z nowoczesnymi formami lalek muppetowych. Przedstawienie „Idziemy po skarb” pełne ciepła, humoru i radości, było wspaniałą, teatralną przygodą dla naszych przedszkolaków, a także lekcją –  mówiącą o tym, że o największych wartościach, takich jak: przyjaźń, miłość i rodzina, tak łatwo zapomnieć w pędzie do realizacji złudnych pragnień.

Dnia 27 października do przedszkola zawitał teatrzyk ze sztuką pt.: „Trzy magiczne słowa”. Dzieci w sposób humorystyczny przekonały się jak ważne    w życiu jest kulturalne zachowanie i jak wielkie znaczenie ma użycie prostych słów: „Proszę”, „Dziękuję”, „Przepraszam”.

W środę wybraliśmy się do biblioteki na bardzo interesujące spotkanie. Pani Natalia przeczytała nam opowiadanie o Elmerze – słoniu w kratkę, do którego wszyscy przychodzą po radę. Słoń ten zawsze potrafi zmotywować innych do działania. Jest dowcipny, cierpliwy, ma naturę badacza. Elmer - to ulubieniec przedszkolaków na całym świecie i wiele możemy się od niego nauczyć. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania w bibliotece będą również takie ciekawe.

3 listopada uczestniczyliśmy już po raz trzeci w tym roku szkolnym w zajęciach przygotowanych przez Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu. Zawsze czeka na nas mnóstwo niespodzianek, tym razem również tak było. Poznaliśmy sekrety imion dwunastu braci na zajęciach z języka polskiego –„Rok miał dzieci dwanaścioro”. Dowiedzieliśmy się również, po czym poznać porę roku (czyli zabawa w skojarzenia). Natomiast na zajęciach z fizyki – „Gdy błyska”, dowiedzieliśmy się, jak zachować się podczas burzy.

Prezentujemy prace wykonane przez rodziców i dzieci z naszej grupy. Bardzo dziękujemy mamie Jasia za dostarczenie nam materiału do wykonania przepięknych i bardzo ciekawych prac.

Gratulujemy wszystkim wspaniałych pomysłów!

W piątek, 28 października, w grupie „Biedronki” odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Do pasowanych „maluszków” dołączyły również dzieci z naszej grupy, które nie były jeszcze pasowane. Było to ogromne wydarzenie dla wszystkich dzieci, zarówno z grupy „Rybek”, jak i „Biedronek”. „Rybki” przez cały czas wspierały swoją obecnością młodszych kolegów. Teraz już wszystkie dzieci są prawowitymi przedszkolakami.

W środę 19 października odwiedził nas w przedszkolu pan policjant. Dzieci z grupy „Rybek „ i „Biedronek” dowiedziały się, jak należy bezpiecznie bawić się zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Pan policjant przypomniał przedszkolakom również zasady ograniczonego zaufania do osób nieznajomych.

Bardzo dziękujemy mamie Jagody za zaproszenie wspaniałego gościa.

W poniedziałek ,17 października, kolejny raz pojechaliśmy do Centrum Nauk Przyrodniczych. Tym razem braliśmy udział w zajęciach z języka angielskiego – „Na farmie fajnie jest” i matematyki – „Figury geometryczne i różne układanki matematyczne”. Były to bardzo interesujące zajęcia , w czasie których dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta możemy spotkać na farmie oraz mogliśmy samodzielnie „zaprojektować” wzór na podłogę.

10.10.2016 r. – Spacer do sklepu z warzywami

W poniedziałek wybraliśmy się do „warzywniaka”, aby zobaczyć jakie owoce i warzywa możemy tam kupić. Udało nam się nazwać większość warzyw, które były w koszach i na półkach. Pani sprzedawczyni była zachwycona, że małe przedszkolaki tak świetnie potrafią rozpoznać pokazywane przez nią warzywa. Teraz możemy wspólnie z rodzicami robić zakupy na pyszną zupkę i surówkę.

Przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach, tym razem z fizyki – „Magia magnesów” i „Dlaczego ciała spadają w dół?”. Dowiedziały się dlaczego kartka rozłożona spada inaczej niż kartka zgnieciona. Mogły obserwować i wykonywać ciekawe doświadczenia pod okiem fachowca. Dzieci dowiedziały się również dlaczego magnesy się przyciągają i odpychają. Było to wspaniałe przeżycie dla „ciekawskich” przedszkolaków.

Dzieci z grupy „Rybki” oraz „Żabki” gościły w przedszkolu panią Natalię          z Filii 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pani bibliotekarka przyniosła ze sobą „Magiczną skrzynię”- butaj, dzięki której zaprezentowała nam wywodzący się z Japonii teatrzyk kanishibai (teatr obrazkowy). Dzieci uważnie słuchały opowiadanie, po czym z łatwością odpowiadały na wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że w przyszłym miesiącu pogoda będzie sprzyjała wycieczce do biblioteki i to my będziemy gośćmi pani Natalii.

W poniedziałek (19 września) –„Rybki” uczestniczyły w warsztatach muzycznych „Małej Akademii Piosenki”, których gościem specjalnym była Anna Świątczak, wokalistka pop. Warsztaty, po raz pierwszy,odbyły się w nowej siedzibie Muzeum Polskiej Piosenki w opolskim amfiteatrze. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

12 września przedszkolaki z naszej grupy razem z rodzicami, dziadkami, babciami i najbliższymi uczestniczyły w „Rodzinnej Lekcji Śpiewania”. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Była okazja do wspólnego śpiewania piosenek śląskich i opolskich z Męskim Zespołem TPO CAMERTON.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Opola i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

W poniedziałek (20.06.16r.) na scenie opolskiego Amfiteatru odbyła się, ostatnia przed wakacjami, „Mała Akademia Piosenki”. Dzieci z grupy „Rybki” uczestniczyły w spotkaniu, gdzie gościem specjalnym był Maciej Balcar, który nie tylko grał i śpiewał, ale także opowiadał dzieciom o tym, jak użyczył swojego głosu konikowi z bajki „Mustang z Dzikiej Doliny”.

Dzieci z grupy „Rybki” po raz pierwszy wybrały się na wycieczkę. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ mogły posłuchać interesujących opowieści pana leśniczego oraz uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrodniczej „Cztery pory roku”.

Przedszkolaki z grupy „Rybki” uczestniczyły w zajęciach z przyrody –

„Co w lesie piszczy?” oraz zajęciach z muzyki – „Muzykalne zwierzęta”. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że kolejne zajęcia będą równie interesujące.