Religia 25.05

TEMAT: ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS SPOTYKA SIĘ ZE MNĄ  PRZY SWOIM STOLE

Cele:

- poznanie prawdy o tym, ze Jezus zaprasza nas do swojego stołu,

- budzenie pragnienia spotykania się z Jezusem w Eucharystii.

1.      Wspólny posiłek

Ludzie, którzy się kochają, spotykają się przy stole, aby wspólnie spożywać posiłek. Chcą dzielić się tym, co mają, ze swoją rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Kiedy mamy swoje urodziny lub imieniny, zapraszamy rodzinę i przyjaciół. Przygotowujemy im coś specjalnego do zjedzenia. Chcemy, aby nie byli głodni, ale cieszyli się razem z nami.

2.      Opowiadanie

Uroczysty dzień Pierwszej Komunii Świętej

W naszym domu od rana wszyscy byli poruszeni. Dzień ten był bardzo uroczysty, ponieważ

mój brat Piotrek miał przystąpić po raz pierwszy do Komunii Świętej. Mama zaprosiła

wszystkich do posiłku. Usiedliśmy razem do śniadania przy dużym stole: mama, tata, babcia Marysia, oczywiście Piotrek, ja i moja mała siostra Ola.

Tata powiedział:

– Pomódlmy się – i rozpoczął modlitwę. – Pobłogosław dobry Boże nas i ten posiłek, naucz nas dzielić się chlebem i miłością ze wszystkimi.

– Amen – odpowiedzieliśmy wszyscy.

Gdy jedliśmy śniadanie, wszyscy starali się być dla siebie mili, a zwłaszcza Piotrek pomagał innym jak mógł. Chciał nawet nakarmić małą Olę.

Potem ubraliśmy się odświętnie, a Piotrek założył biały, długi strój, który nazywa się alba.

– Mamo – powiedziałam – Piotrek wygląda tak, jakby miał białą szatę, którą Ola dostał na chrzcie.

– Tak Kasiu, bo wyznał Jezusowi swoje złe czyny i ma czyste serce. On przyjmie dziś Ciało Jezusa pod postacią białej hostii.

Gdy wszyscy byli już gotowi, pojechaliśmy do kościoła. Było tam wiele dzieci ubranych

w białe stroje. Wszystko było bardzo uroczyste. Ksiądz mówił, że tak jak chleb leży na stole w domu, aby go zjeść i posilić się, tak Jezus pod postacią chleba leży na stole ołtarza, aby przyjąć Go w Komunii Świętej. i mieć siłę dobrze żyć.

Zapamiętałam też bardzo ważne słowa Jezusa, które ksiądz wypowiada w czasie Mszy Świętej:

„Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”.

3.      Pytania do opowiadania

– Jaki szczególny dzień przeżywała rodzina Kasi?

– Kogo mama zaprosiła do śniadania?

– Jak członkowie rodziny Kasi zachowywali się przy stole?

– W co był ubrany Piotrek?

– Kogo przyjął Piotrek pod postacią białej hostii?

– Jak ksiądz nazwał ołtarz?

– Jakie słowa Jezusa zapamiętała Kasia?

TEMAT: ZNAKI RELIGIJNE, KTÓRE ROZPOZNAJE W KOŚCIELE.

Cele:

- poznanie gestów religijnych wykonywanych w kościele,

- formowanie szacunku wobec Boga,

1. Przypomnienie znaków religijnych

Spróbujmy je sobie przypomnieć.

– Jaki znak wykonujemy, wchodząc do kościoła?

– Co to jest kropielnica?

– Gdzie są umieszczone witraże?

– Co jeszcze możemy zobaczyć w kościele?

2. Wyjaśnienie znaczenia znaków

2.1. Gesty wykonywane przez księdza

Ucałowanie ołtarza – ksiądz całuje ołtarz, okazując w ten sposób szacunek wobec tego miejsca.

Gest wznoszonych i wzniesionych rąk – oznacza, że w tej chwili ksiądz oddaje dobremu Bogu nasze

prośby.

Gest otwartych rąk – jest przeważnie wykonywany wtedy, gdy ksiądz zwraca się z jakąś zachętą do

ludzi (np.: „módlmy się”).

Znak krzyża nad chlebem i winem – to prośba o błogosławieństwo dla tych darów i przemienienie

ich w Ciało i Krew Jezusa.

Podniesienie Hostii – Ciała Jezusa – ksiądz podnosi w górę Ciało Jezusa pod postacią białego chleba,

aby ludzie mogli Go zobaczyć i oddać Mu cześć.

Przyklęknięcie – oznacza cześć i szacunek wobec Jezusa obecnego pod postacią białego chleba.

2.2. Gesty wykonywane przez wiernych

Znak krzyża – wykonując znak krzyża, chwalimy Boga Ojca, Jego Syna – Jezusa, i Ducha Świętego.

Znak krzyża wykonujemy zawsze uważnie i starannie.

Uklęknięcie – oznacza szacunek wobec Jezusa.

Podanie ręki lub skinienie głową – oznacza przekazanie „znaku pokoju”; podanie ręki nie oznacza tu

przywitania, jest znakiem przyjaźni, otwartości i dobroci.

Tworzenie kręgu – ma nam pomóc lepiej zrozumieć, że razem jesteśmy rodziną dzieci Bożych i mówimy

do dobrego Boga „Ojcze” (gest ten jest przeważnie wykonywany w czasie modlitwy „Ojcze nasz”).

3. Piosenka „Abyśmy byli jedno” - utrwalenie

Link do piosenki: