Religia 11.05

Cele:

·         Dziecko pamięta, że Maryja jest Matką Jezusa i naszą Matką

·         Dziecko potrafi wyjaśnić, dlaczego Maryja jest Królową Polski

·         Dziecko, umie modlić się słowami „Apelu Jasnogórskiego”

1. Powitanie

Na dzisiejszym spotkaniu dowiemy się, dlaczego Maryję nazywamy Matką i Królową naszej Ojczyzny.

Porozmawiamy też o tym, gdzie i w jaki sposób Polacy oddają cześć Maryi jako Matce i Królowej.

2. Opowiadanie

Jasna Góra

– Babciu, dlaczego na obrazie Maryi są takie rysy? – zapytałam.

– Posłuchaj Kasiu – powiedziała babcia. – To długa, ale piękna historia. Kiedyś do klasztoru

włamali się źli ludzie i ukradli obraz. Włożyli go na wóz i chcieli uciec. Przerazili się, gdy konie

nie mogły ruszyć z miejsca. Ze złości pocięli szablą obraz z wizerunkiem Maryi i wyrzucili.

Bardzo zniszczony obraz wrócił do klasztoru. Król Polski zajął się jego odnowieniem. Zadanie

to powierzył znakomitym malarzom. Ci jednak w żaden sposób nie mogli zamalować rys

spowodowanych cięciem szabli. I tak nawet dzisiaj możemy je oglądać.

– Kasiu – powiedziała babcia. – Popatrz jeszcze raz na twarz Maryi, na jej oczy. Ma oczy jak najlepsza mama. Patrzy z zatroskaniem na wszystkich ludzi, a szczególnie na tych, którzy się modlą razem z Nią. Polacy bardzo polubili tę twarz Maryi. Wiedzieli, że zawsze mogą Jej powiedzieć o swoich kłopotach i zmartwieniach. Do Niej zwracali się również wtedy, gdy na nasz kraj napadli wrogowie – Szwedzi. Napastnicy bardzo szybko zdobyli Warszawę, Poznań, Kraków i dotarli do Jasnej Góry. Było to już ostatnie ważne miejsce do zdobycia. Pod murami Jasnej Góry stanęło do ataku kilka tysięcy wojsk szwedzkich. Na szczycie natomiast tylko niewielu polskich żołnierzy i zakonników. Walka trwała cztery dni i skończyła się zwycięstwem rycerzy Maryi. Cudowna obrona Jasnej Góry zmobilizowała Polaków do walki i atak szwedzki został odepchnięty. Polska cieszyła się wolnością, a król ogłosił Maryję Królową Polski, dziękował za odniesione zwycięstwo i złożył w imieniu narodu uroczyste ślubowanie. Coraz częściej Polacy zaczęli stawać do apelu, śpiewając o godzinie 21.00 „Maryjo Królowo Polski...”.

3. Pytania do opowiadania

– Które sanktuarium maryjne nazywamy duchową stolicą naszej Ojczyzny?

– Dlaczego na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej są widoczne rysy?

– Dlaczego król Polski ogłosił Maryję Królową naszej Ojczyzny?

4. Nauka słów Apelu Jasnogórskiego

Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.

TEMAT: MAJ MIESIĄCEM CZCI MARYJI, MATKI JEZUSA

Cele:

·         Dziecko pamięta, że Maryja jest Matką Jezusa i naszą Matką

·         Dziecko wie, że maj jest miesiącem Maryi

1 Parafraza tekstu biblijnego.

Maryja jest naszą najlepszą Matką. Troszczy się o każdego z nas. O wszystkich naszych problemach mówi Jezusowi i prosi, by On nam pomagał. Maryja zawsze wspierała Jezusa. Gdy Jezus umierał na krzyżu, nie było przy Nim tych, którym przywrócił zdrowie, którym wyświadczał dobro. Uciekli również Jego uczniowie. Została tylko Maryja oraz najmłodszy z uczniów – Jan. Jezus, widząc swoją Matkę i ukochanego ucznia – Jana, w słowach „Oto Matka Twoja” wskazał Janowi, że Maryja będzie matką wszystkich ludzi. W naszej ojczyźnie jest wiele miejsc, w których w szczególny sposób wraz z Maryją oddajemy cześć dobremu Bogu. W Polsce najbardziej znane są: Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Limanowa i Święta Lipka, gdzie znajdują się Jej obrazy lub figury.

2. Oddawanie czci Maryi w maju.

Dziś opowiem wam o najpiękniejszych imionach mamy, którą wszyscy dobrze znacie bo jest przez wszystkich bardzo kochana.

Jest taki miesiąc w którym ma swoje imieniny nasza najlepsza mama – matka Jezusa, Maryja.

Jest to maj. Imieniny Maryi trwają przez cały miesiąc.

Ten, kto kocha matkę bożą ten codziennie przychodzi do kościoła na nabożeństwo majowe. Na tych nabożeństwach ludzie zwracają się do Matki Bożej różnymi pięknymi imionami w modlitwie, która nazywa się litanią Loretańską.

Link do litanii:

3. Narysuj kwiatki dla Matki Bożej – Maryi.