Domowe przedszkole

DZIEŃ DOBRY DROGIE DZIECI I RODZICE.

W tym tygodniu przeniesiemy się na zieloną łąkę pełną kolorowych kwiatów

i niesamowitych zwierząt. Obejrzyjcie film z rodzicami. Próbujcie opisywać to co widzicie. Nazywajcie rośliny i zwierzęta.

Prawda, że łąka o tej porze roku wygląda pięknie?

To teraz troszeczkę ruchu – przygotujcie się do zabawy wraz z bohaterami teledysku.

Poćwiczyliśmy troszeczkę... to teraz zapraszamy do wysłuchania opowiadania A. Sójki „Niespodzianka biedronki”, w którym dzieci poznają kilka owadów występujących na łące. Bardzo prosimy Rodziców o przeczytanie opowiadania (może być i dwa razy) tak, by dzieci mogły odpowiedzieć na zadane poniżej pytania:

·        Jak nazywały się zwierzęta mieszkające na łące?

·        Co robiły mrówki?

·        Co robiły pszczoły?

·        Co robiła biedronka?

·        Jak nazywa się domek mrówek i pszczółek?

·        Jaką prośbę miały pszczoły i mrówki do biedronki?

·        Co takiego wymyśliła biedroneczka?

·        Kogo biedronka poprosiła o pomoc?

·        Co wydarzyło się na łące?

·        Kto bawił się na balu?

„Niespodzianka biedronki” A. Sójka

Na jednym skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. A na łące pod kwiatkiem żyła biedronka. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatków, mrówki pracowicie budowały swoje mrowisko, a biedronka wygrzewała się w promieniach słońca.

- Dlaczego nic nie robisz biedronko? Powinnaś zbierać nektar – mówiły pszczoły.

- Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem – pouczały mrówki. Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała... Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek. Poleciała najpierw do motyla.

- Motylu, motylu, pomożesz mi? - zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika.

- Pasikoniku, pomożesz mi? - zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła także o pomoc świetliki i ślimaka, a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar, a mrówki budowały mrowisko, oni rozwieszali girlandy pod listkami łopianu i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki na wielki bal! Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, świetliki rozświetlały mrok, a ślimak powoli, jak to ślimak przygotowywał napoje.

- Niech żyje biedronka! - zawołały na koniec pszczoły i mrówki, i odtąd nie namawiały jej już do zbierania nektaru albo budowania mrowiska.

Teraz zachęcamy Was do zabawy „Fruwające motyle”

Rodziców poprosimy o przygotowanie dziecku motylka. Może być maskotka, wycięty z papieru motyl lub dowolny obrazek przedstawiający motylka. Dziecko przy muzyce na melodię poleczki, będzie tańczyć z motylkiem. Na przerwę w muzyce zatrzyma się i ułoży motylka względem siebie według polecenia rodzica: nad sobą, przed sobą, za sobą, z boku, nisko, wysoko.

Motyl - cykl rozwojowy

Biedronka - cykl rozwojowy

,Motylkowe propozycje zabaw z Trampolinkiem , poniedziałek, 04.05.2020r.

Temat: „ Kto ty jesteś? Polak mały!

Cele: zapoznanie z symbolami narodowymi Polski, wzbogacenie słownika dzieci o wyrazy: flaga, godło, hymn. Zachęcenie do poznania historii Polski    poprzez baśnie i legendy. Budzenie szacunku do własnego kraju.

1.Posłuchajmy historii o polskich symbolach narodowych –Kto Ty jesteś? Polak Mały!

Rozmowa inspirowana treścią opowiadania: Jak nazywa się nasz kraj? Kto założył gród, który dał początek państwu polskiemu? W którym miejscu Lech założył swoją osadę? Co jest od tej pory godłem Polski? Czy wiesz, jak wygląda flaga Polski/? W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?.

2. Zabawa z piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”

3.Polska, mój dom: symbole i stolica , mapa, waluta i sąsiedzi Polski. zał.pdf

5. Flaga Polski - karta pracy Trampolinka nr 65. zał.

6. Praca plastyczna - wyklej flagę Polski kulkami białej i czerwonej plasteliny (pdf)

Miłej pracy!