Domowe przedszkole

„MOJA RZEŻUSZKA”

Już najwyższy czas, żeby zasiać rzeżuszkę, która nie tylko będzie nam służyła jako dodatek do świątecznych potraw (ma mnóstwo witaminy C), ale również może pełnić rolę dekoracyjną stroika wielkanocnego lub świątecznego stołu. Pamiętajmy, że rzeżuchę można posiać na dwa sposoby.

Co będzie nam potrzebne?

-        małe pojemniczki,

-        płaskie talerzyki,

-        wata lub ziemia,

-        nasionka rzeżuchy, woda.

Przed przystąpieniem do pracy zapytajmy dzieci czego potrzebuje roślina, żeby mogła rosnąć?

Następnie poprośmy dziecko aby na płaski talerzyk ułożyło watę lub wypełniło ziemią przygotowany pojemniczek. Na tak przygotowane podłoże dziecko wysypuje rzeżuchę (nasionek wysypanych na ziemię nie ma potrzeby przysypywania), podlewa i stawia na parapecie okna.

Przypominajmy swoim pociechom o regularnym podlewaniu i oczywiście o obserwowaniu wzrostu rzeżuszki.

Można zaproponować dziecku własnoręcznie zrobienie książeczki „ Moja rzeżuszka”, gdzie dziecko narysuje kilka obrazków przedstawiających wzrost i późniejsze zastosowanie wyhodowanej rzeżuszki np. sianie rzeżuchy, podlewanie, kiełkowanie,wzrost, przygotowanie świątecznych potraw, ozdabianie stołu, koszyczka, dekoracji świątecznych itp.

Pamiętajmy, że rzeżucha w Wielkanoc symbolizuje tak jak w przypadku bukszpanu – nadzieję.

Na zakończenie proponujemy obejrzeć jak wyglądają przygotowania do Wielkanocy u naszych znajomych kotów -  Bonifacego i Filemona.

Nie zapominajcie utrwalić naszej świątecznej piosenki („ Pisanki, pisanki”).

MIŁEJ ZABAWY!

Domowe przedszkole

MOTYLKOWE PROPOZYCJE ZABAW Z TRAMPOLINKIEM

DLACZEGO BABA ROŚNIE

Środa (08.04.2020) : poznajemy tradycje wypiekania ciast świątecznych połączone z kulinarnymi zabawami badawczymi.

• Rozwiązanie zagadki.

Może być z piasku,

może być siwa,

może być słodka i lukrem spływać. (baba)

• Rozmowa na temat tradycji wypiekania ciast świątecznych, w tym wielkanocnych bab lukrowanych, które są symbolem umiejętności kucharskich gospodyni i dostatku. Oglądanie zdjęć różnych wypieków.

Zobacz zdjęcia różnych wypieków

• Zabawa badawcza „Dlaczego baba drożdżowa rośnie?”

Zadanie dla dzieci : dziecko wsypuje do szklanej butelki łyżkę cukru i drożdże, wlewa trochę ciepłej wody i miesza. Na szyjkę butelki naciąga balonik i szczelnie go mocuje gumką recepturką. Wstawia butelkę do miski z gorącą wodą. Dzieci obserwują, jak balon wypełnia się gazem .

Wnioskowanie: Drożdże zmieszane z cukrem powodują, że powstają bąbelki (gaz – dwutlenek węgla). Kiedy drożdże są w cieście, bąbelki nie mogą się wydostać z otaczającego je ciasta i ciasto się podnosi. Zatem ciasto drożdżowe rośnie właściwie dzięki powstającym bąbelkom.

• Zajęcia kulinarne „Pieczemy babę wielkanocną z zajączkiem”- przepis do wykonania wspólnie z rodzicami w domu. Smacznego.

• Pisanka – rysowanie po śladzie , ozdabianie pisanki wg. własnego pomysłu.

Zał. karta pracy Trampolinka nr 57

• Zabawa z piosenką „Kurka i pisanki”.

Zał. track 15