Domowe przedszkole

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ.

Zachęcamy rodzicow do przygotowania wspólnie z dziećmi wielkanocnego koszyczka. Zanim przystąpimy do pracy proponujemy porozmawiać  z pociechami, jakie znaczenie mają i co symbolizują produkty, które wkładamy do koszyczka.

Zawartość koszyczka może być różna w poszczególnych regionach naszego kraju, ale nie powinno w nim zabraknąć:

jajka - znaku odradzającego się życia,

wędliny i kiełbasy - symbolizujących dostatek i zdrowie,

soli - symbolu oczyszczenia,

chleba - ciała Chrystusa,

chrzanu - znaku siły fizycznej i krzepy,

ciasta - metafory umiejętności i doskonałości,

baranka -symbolu zwycięstwa życia nad śmiercią.

A teraz proponujemy wielkanocną piosenkę do nauki „Pisanki, pisanki”.

Piosenkę możemy wykorzystać do zabawy matematycznej.

Po wysłuchaniu piosenki dziecko opowiada co było na pierwszej pisance, na drugiej... itd. W ten prosty sposób uczy się liczebników porządkowych do pięciu (tyle, ile jest pisanek).

Można również zaproponować, żeby dziecko narysowało tyle pisanek, ile jest w piosence i umieściło wzory pisanek zgodnie z treścią trzeciej i czwartej zwrotki.

Tekst piosenki:

Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki,

na każdej pisance

piękne opowiastki.

Domowe przedszkole 7.04

Motylkowe zabawy z Trampolinkiem       wtorek, 7.04.2020r.

Temat:  Palmy wielkanocne.

Cele:  doskonalenie umiejętności tworzenia kompozycji poprzez łączenie różnorodnych materiałów plastycznych, rozwijanie sprawności manualnej, budzenie radości z samodzielnie wykonanej pracy .

Tradycja wykonywania palm wielkanocnych -  obejrzenie ilustracji palm  z różnych regionów Polski.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wykonanie palm wielkanocnych .

Kto zrobi największą? Mama, tata, brat ?

Pomoce: ilustracje palm, gałązki bukszpanu, bazie wierzbowe, kolorowa krepina, wstążki, sznurek

Miłej zabawy!