Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe

Motylkowe zabawy z Trampolinkiem. Piątek, 3.04.2020r.

Temat: Kalendarz pogody.

Cele:  utrwalenie pojęcia cyklicznego następstwa czasu – pory roku, poznanie charakterystycznych cech nowej pory roku – wiosny ,wyjaśnienie przysłowia :

„Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.

„Od początku września robiły dzieci kalendarz pogody . Każdy dzień miał swój kwadracik, w którym rysowało się:

słońce –  kiedy pogoda,

smugi –  kiedy deszcz padał,

i szarobure chmury –  kiedy był dzień ponury,

a w zimie biały, świeży śnieg, co na ziemi leży .

Najpierw było w tym kalendarzu dużo zieleni, bo we wrześniu jeszcze i trawa, i liście na drzewach zielone . Potem liście pożółkły na drzewach i w kalendarzu też . Aż wreszcie wszystko dokoła zrobiło się białe i na ziemi, i w kalendarzu . Bo dzieci rysowały nie tylko samo niebo, ale także i drzewa zgięte od wiatru albo wyprostowane i ziemię pokrytą trawą, opadłymi liśćmi lub śniegiem . Aż do marca nie było żadnych kłopotów z kalendarzem . Codziennie dyżurni rysowali: słońce –  gdy jest pogoda, smugi –  jeśli deszcz padał, i szarobure chmury –  kiedy był dzień ponury, a w zimie biały, świeży śnieg, co na ziemi leży .

Ale gdy nadszedł marzec, dyżurni nie wiedzieli, co robić: Jak tu rysować pogodę, kiedy co chwila jest inaczej? Od rana wiatr zimny dmucha, deszcz pada… błoto… plucha, jakby w końcu jesieni . Potem wiatr się odmieni i choć jeszcze gnie drzewa, lecz już chmury rozwiewa… Słońce świeci na głowy jak w poranek majowy . Wtem chmura znów się skrada, znów cień na ziemię pada i na trawkę zieloną, ledwie ze snu zbudzoną, sypie się kasza biała… Czyżby zima wracała? –  W marcu jak w garncu –  żalił się dyżurny Pawełek –  wszystkiego po trochu: słońce, deszcz, śnieg… Wszystkie pory roku! Ale jak to pomieścić na małym kwadraciku kalendarza?”                Hanna Zdzitowiecka

Marzec minął, przyszedł kwiecień ..

KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA- TROCHĘ ZIMY, TROCHĘ LATA.

Może warto zrobić kalendarz pogody, powiesić w widocznym miejscu i wspólnie z dziećmi obserwować zmieniającą się aurę?

Miłej zabawy!

Do słuchania, do śpiewania.

Można wydrukować:

mlodsze