Domowe przedszkole

MOTYLKOWE PROPOZYCJE ZABAW Z TRAMPOLINKIEM

Środa: 29.04.2020r.

Temat: Piękny uśmiech mam, bo o zęby dbam!

Cele: rozumienie konieczności dokładnego mycia zębów oraz systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznanie zasad prawidłowego mycia zębów, wdrażanie do samodzielności.

Wiem kochane przedszkolaki, że bardzo lubicie zgadywanki. Przygotowałam dla was kilka zagadek. Zobaczymy czy potraficie powiedzieć, o jakim przedmiocie opowiada zagadka:

• ,,Zgaduj – zgadula” – rozwiązywanie zagadek.

Kładziesz na nią pastę, żeby umyć zęby,

a gdy już umyjesz, wraca do kubeczka.

Stoi na półeczce lub na umywalce.

Pewnie już zgadujesz, że to jest… (szczoteczka do zębów)

Z tubki na szczotkę prosto wyskakuje.
            Gdy nią ząbki myjesz smak owoców czujesz. ( pasta do zębów)

Spójrz do lustra, Uśmiech proszę! Pokaż, co tam w buzi nosisz? Dwa szeregi kostek białych tworzą uśmiech doskonały.( zęby)

Zawsze w przychodni w fartuchu białym, zęby tak leczy,

by nie bolały.( dentysta)

Na pewno domyślacie się, o czym będziemy dziś rozmawiać? Ciekawe, dlaczego trzeba myć zęby?

• Jak pielęgnować zęby?- bajka edukacyjna o zasadach prawidłowego szczotkowania zębów, omówienie etapów ich mycia.

Przykładowe pytania: Dlaczego zęby chorują (psują się)? Jak dbać o zęby aby były zdrowe? Kto leczy chore zęby? Czy chodzimy do dentysty tylko gdy boli ząb?

• Karta pracy Trampolinka nr 64 zał.(klik) – narysuj po śladzie, nazwij produkty zdrowe i niezdrowe dla zębów.
  • Rymowanka- zachęcanka do mycia zębów:

Jak to miło i wesoło, gdy szczoteczka krąży w koło. Wszystkie ząbki wyszoruje, piękny uśmiech wyczaruje.

Szorujemy ząbki dzielnie, szczotką, pastą, ciepłą wodą,
          aby lśniły jak gwiazdeczki super bielą i urodą.

• Piosenka do słuchania i śpiewania „Szczotka, pasta, kubek ciepła woda”

• Zabawa sprawdzająca wiedzę dzieci „TAK czy NIE?
    •    Zęby myjemy rano i wieczorem
    •    Po wyjściu z toalety zawsze myjemy ręce
    •    Grzebień służy do czesania
    •    Przed jedzeniem nie myjemy rąk
    •    Kąpiel w wannie jest niezdrowa
    •    Dentysta leczy zęby

Witamy!

Nasze przedszkolaki wiedzą najlepiej, że ruch to samo zdrowie!

Dziś kochani, zachęcamy do odrobiny aktywności fizycznej. Nie czekajcie ani chwili i dołączcie do nas!  Zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy...

1. Dzisiaj proponujemy również trochę klasyki – zabawa do utworu muzycznego COUNTRY DANCE G.F HANDELA.

Dzieci znają i chętnie sobie przypomną ulubioną zabawę. Rodzice też ją sobie przypomną, bo razem bawilismy się w przedszkolu.

Pokazujemy rączkami:

Idziemy po drabince w górę (dzieci robią rączkami wiatraczek i wspinają się do góry)

Idziemy po drabince w dół (robimy to samo tylko w dół)

Rozchodzą się i schodzą się (pokazujemy jak rączki rozchodzą się w lewo i w prawo, i schodzą się)

Każdy sobie rzepkę skrobie bum ta ra, ra bum! (wskazującymi paluszkami obu rąk robimy małe kółeczka)

2x

Maszerujemy w miejscu

Klaszczemy w rączki i robimy wachlarz od lewej do prawej strony

I jedna noga bum! I druga noga bum! (akcentujemy raz jedną, raz drugą nogą „bum”)

I każdy sobie rzepkę skrobie bum ta ra, ra bum! (wskazującymi paluszkami obu rąk robimy małe kółeczka)

2x

Powtórka! Muzyka sama Was poprowadzi.

2. Zabawa „Prawda czy fałsz” quiz na temat zdrowego stylu życia.

Gdy dziecko uzna, że zdanie jest prawdziwe mówi „prawda”, a gdy uzna, że zdanie jest fałszywe mówi „nieprawda”

-        Aby być zdrowym, trzeba oglądać bardzo dużo bajek i telewizji.

-        Aby być zdrowym, trzeba uprawiać różne sporty, np. grać w piłkę, pływać czy jeździć na rowerze.

-        Aby być zdrowym, trzeba spędzać dużo czasu przed komputerem.

-        Aby być zdrowym, trzeba wychodzić często na plac zabaw i przebywać na świeżym powietrzu.

A teraz zapraszamy do zabawy z wykorzystaniem piosenki „Jarzynowa gimnastyka”