WITAMY WSZYSTKIE DZIECI I RODZICÓW

Przypominamy, że dzisiaj „wybieramy się” nad morze. Będziemy tam miło spędzać czas z rodziną. (mama, tata, brat, siostra, dziadek, babcia...)

Będziemy biegać po wodzie, pływać, nurkować, budować zamki z piasku, zbierać muszelki, grać w piłkę, pływać statkiem, podziwiać zachód słońca...

Jednak nim wyruszymy w podróż musimy przypomnieć zasady bezpieczeństwa!

Pamiętajmy, że woda może być bardzo niebezpieczna, jeżeli nie będziemy zachowywać podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Obejrzyjcie krótki filmik, z którego dowiecie się, jak należy zachować się podczas wypoczynku nad wodą.

·        Jaka musi być pogoda, żeby bezpiecznie odpoczywać na plaży? (słoneczna, spokojna, bez silnego wiatru, burzy, deszczu)

·        Na jakie plaże chodzimy wypoczywać i korzystać z kąpieli wodnych? (plaże z ratownikami, oznaczone odpowiednimi symbolami)

·        Kiedy nie można wchodzić do wody? (ratownik wywiesi czerwoną flagę, fale są za duże, w miejscach niestrzeżonych)

·        Czy możemy wchodzić do głębokiej wody, jeżeli nie potrafimy pływać? (nie, granicę kąpieli wyznaczają boje)

·        Co musimy zrobić, przed zanurzeniem się w wodzie? (wchodzimy do wody powoli i schładzamy wodą poszczególne części ciała)

·        Kiedy trzeba przerwać kąpiel w morzu? (np. nadciąga burza, zmienia się pogoda, jest nam zimno i nasze ciało sinieje)

·        Czy w każdy miejscu możemy skakać do wody? (nie, ponieważ nie znamy głębokości wody i dno może być niebezpieczne)

·        Na co musimy zwrócić uwagę podczas korzystania ze sprzętów wodnych? (należy założyć kamizelkę ratunkową, z dmuchanych zabawek korzystamy tylko blisko brzegu)

Znamy już wszystkie zasady bezpieczeństwa nad wodą, więc możemy już wybrać się na rodzinne wakacje. Zapinamy pasy i jedziemy samochodem w daleką podróż! Próbujemy śpiewać piosenkę „Rodzinna wycieczka”.

Zapraszamy do kolejnej zabawy (opowieść ruchowa) „Na plaży” (według M. Markowskiej).

Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce (dzieci biegają w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze (wznoszą ramiona do góry). Teraz opadają w dół (wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek (dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca (rysujemy palcem po dywanie). Wietrzyk zaczyna lekko wiać, latawce podrywają się do lotu (dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują bieg).

Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i ochładzamy ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy.

Zobaczcie proszę piękne bałtyckie plaże z lotu ptaka. Może wybierzecie się w te miejsca na wakacje?

Wytęż wzrok

Zaklej luki